Problem z chwastami

Chwasty problem każdego ogrodu i trawnika

Chyba każdy posiadacz nawet najmniejszego trawnika spotkał się z tym problemem. Trawnik w teorii powinien być gęsty, soczyście zielony i jednorodny. W praktyce bywa jednak różnie. Walka z chwastami nie musi być zmorą spędzającą sen z powiek. Co zrobić by ogród był wolny od chwastów i cieszył oko każdego dnia? Oto praktyczny poradnik jak zwalczać chwasty i zapobiegać nim.  Zapraszam!

 

Czym są chwasty?

Chwasty to w dużym uproszczeniu rośliny niepożądane w uprawie. Rosną zdecydowanie szybciej i lepiej od naszych roślin ozdobnych. Dlaczego? Otóż dlatego, że są to rośliny z najbliższego otoczenia, dobrze przystosowane do warunków panujących w okolicy. Są ekspansywne – szybko opanowują ogród przez tworzenie mocnych korzeni, silnych rozłogów lub wysiewając tysiące nasion, które na nasze nieszczęście mają dużą siłę kiełkowania.

Mniszek lekarski w trawniku
Mniszek lekarski

Osiem przyczyn pojawiania się chwastów w trawniku:

ręczne usuwanie chwastów z rabaty
Ręczne usuwanie chwastów

 

  • Źle oczyszczona gleba z chwastów

Przed założeniem trawnika należy ziemię dokładnie oczyścić z chwastów. Chwasty można usunąć za pomocą oprysku. Najczęściej spotykanym sposobem jest oprysk glifosatem – temat na osobny artykuł. Drugim sposobem jest mechaniczne usuwanie. Należy być ostrożnym przy wyrywaniu, gdyż możemy rozsypywać nasiona. W tym przypadku należy odwrócić wierzchnią warstwę ziemi przez typowe przekopanie lub wykonać płytką orkę z dokładnym odwróceniem skiby.

  •  Zanieczyszczona nasionami chwastów ziemia pod trawnik

Przed zakupem ziemi pod trawnik należy sprawdzić źródło, miejsce jej składowania, parametry gleby. Cenowe okazje znalezione przez portale ogłoszeniowe mogą zakończyć się przykrą niespodzianką. Jałowa ziemia, zanieczyszczona chwastnicą lub skrzypem. Brzmi niepozornie, jednak skutki mogą być odczuwalne długo po założeniu trawnika. Z czystym sumieniem mogę polecić Torhum sprzedawany w toruńskim MPO – doskonale nadaje się do wzbogacania ziemi link tutaj.

  • Użycie do założenia trawnika nieodpowiedniej lub słabej jakości mieszanki traw.

Podejrzanie tanie mieszanki traw mogą być zanieczyszczone innymi nasionami niż nasiona traw. Mieszanki dostępne w marketach często zawierają w sobie domieszkę traw pastewnych takich jak: życica mieszańcowa, życica wielkokwiatowa, kostrzewa łąkowa. W związku z tym trawy te zanikają w drugim roku użytkowania, pozostawiając niezadarnioną powierzchnię podatną na rozwój chwastów.

  • Brak zabiegów pielęgnacyjnych

Regularne koszenie, wertykulacja, aeracja, nawożenie i podlewanie. To podstawowe i proste zabiegi, bez których piękny trawnik to marzenie. Perz z czasem ustępuje pod wpływem częstego koszenia. Podobnie mniszek lekarski, mech, oset znacząco traci na sile po porządnie wykonanej wertykulacji.

  • Inwazja szkodników

Pojawienie się mrówek, pędraków co za tym idzie kretów i nornic, które niszczą trawnik. Osłabiona darń  umożliwia rozwój chwastów. Regularnie kontrolując trawnik, jesteśmy w stanie zareagować na czas. Wystarczy 5-10 minut dziennie by przejść się po ogrodzie i sprawdzić jego stan.

  •  Przenikanie chwastów z sąsiednich terenów

Często spotykana sytuacja, gdzie na osiedlu wśród niemal wszystkich zagospodarowanych działek znajdzie się jedna leżąca latami odłogiem lub dom wybudowany w sąsiedztwie nieużytków. Prawdopodobnie takie otoczenie jest bankiem nasion, który niezabezpieczony rozsiewa chwasty na wszystkie strony.

  • Duże zacienienie

Bluszczyk kurdybanek i mchy świetnie rozwijają się w miejscach zacienionych. W związku z tym ograniczony dostęp światła sprzyja ich rozwojowi. Przycięcie kilku gałęzi z korony drzew, na pewno przyniesie poprawę.

  • Zakwaszenie i jałowa gleba

Gleby kwaśne to naturalne środowisko dla szczawiu polnego, mchu oraz dziurawca zwyczajnego. Na glebach o odczynie obojętnym lub zasadowym doskonale rozwija się kosmatka polna czy też jaskier bulwkowy.  Pojawienie konkretnych chwastów w dużej ilości sygnalizuje, że odczyn gleby jest nieprawidłowy, dlatego warto o tym pamiętać i po usunięciu chwastów wyrównać odczyn.

 

Kiedy zwalczać chwasty, a kiedy założyć rabatę lub trawnik od nowa?

 

trawnik opanowany przez chwasty

Przede wszystkim należy dobrze się zastanowić i przekalkulować, kiedy zwalczać, a kiedy założyć wszystko od nowa. Ponieważ czasem niepozornie zachwaszczoną rabatę lepiej zrobić na nowo od podstaw, niż próbować ją odchwaszczać. Dlatego, że ilość pieniędzy i czasu poświęconego na ratowanie rabaty lub trawnika może być równa, lub większa od założenia go na nowo. Podejście zdroworozsądkowe wydaje się tu najbardziej odpowiednie.

 

Mechaniczne usuwanie chwastów

Jeśli zdecydujemy się na walkę z chwastami i ich ilość jest relatywnie niewielka, warto zacząć od metod mechanicznych tym samym ekologicznych bez użycia środków chemicznych. Mechaniczne zabiegi, które pomogą obniżyć ilość lub całkowicie wyeliminować chwasty w trawniku, lub ogrodzie są proste do wykonania. W związku z tym wykonuj je regularnie, a twój ogród się odwdzięczy.

 

Wertykulacja i aeracja
To proste, ale ważne zabiegi, które powinno się wykonywać regularnie. Dzięki wertykulacji i aeracji gleba zostaje rozluźniona i napowietrzona, sprzyja to lepszej absorpcji wody i nawozów. Wertykulator dzięki ostrym nożom usuwa i uszkadza płytko rosnące chwasty na powierzchni ziemi, które blokują roślinom dostęp do światła słonecznego oraz składników mineralnych.

Ręczne usuwanie
Najważniejsze przy ręcznym pieleniu jest, aby usunąć chwasty z całym korzeniem. Usuwanie bez narzędzi często kończy się urwaną częścią nadziemną, podczas gdy korzeń pozostaje w ziemi i może odbudować roślinę. Przed wyrwaniem najlepiej ziemię wzruszyć np. widłami, wtedy system korzeniowy zostaje rozluźniony i zdecydowanie łatwiej daje się usunąć. Narzędzia, którymi możemy sobie pomóc to szpadel, widły gracka, motyka, pazurki, lub bardziej wyrafinowane przyrządy do wyrywania chwastów jak np. wyrywacz do chwastów z dźwignią marki Fiskars z pewnością ułatwią zadanie.

Koszenie
Regularne koszenie, to sposób na piękny trawnik. Pamiętaj, aby kosić często nawet 2 razy w tygodniu. Częste koszenie wzmaga krzewienie trawy. Trawnik rośnie na boki, robi się gęsty, silny i zwarty, dzięki czemu chwastom jest ciężko się zakorzenić. Dodatkowo niskie cięcie ostrym nożem uszkadza chwasty w trawniku, które późnej nie mają siły się regenerować i obumierają. Świetnym rozwiązaniem jest robot kosiarka, rozwiązuje  on problem regularnego koszenia, jak również ilości pokosu.

reczne usuwanie mniszka
Ręczne usuwanie Mniszka lekarskiego

Domowe i ekologiczne metody usuwania chwastów

W magazynach branżowych oraz w internecie można znaleźć sporo na temat domowych sposobów pozbywania się chwastów. Proponowane środki to płyn do mycia naczyń, ocet, sol kuchenna, alkohol, soda oczyszczona czy wybielacz. Zdania są podzielone, jeśli chodzi o efekty działań. Osobiście uważam, że jeśli chcemy używać domowych i ekologicznych sposobów, to jedynie wysoka temperatura się sprawdza. Dlatego palnik gazowy lub wrzątek najlepiej sprawdzi się na chwasty w chodnik i te w rabacie. Oczywiście należy pamiętać, by zachować ostrożność. Prosto tanio i ekologicznie.

polewanie chwastow goraca woda
Usuwanie chwastów gorącą wodą

Usuwanie za pomocą preparatów chemicznych.

Na rynku dostępnych jest sporo preparatów do walki z chwastami. Dzielą się na selektywne i nieselektywne (totalny). Selektywne to preparaty, które działają tylko na określoną grupę np. na jedno lub dwu dwuliścienne. Preparaty nieselektywne to te, które niszczą wszystko np. dobrze znany wszystkim RoundUp.

Najbardziej popularne preparaty to chwastox, starane, mniszek. Ja polecam Fernando Forte w 1 litrowej butelce. Wychodzi najbardziej ekonomicznie, starczy na długo i ma bardzo dobre efekty działania.

Co do działania, należy pamiętać, by oprysk wykonywać w bezwietrzny dzień, ciepły (od kwietnia do września). Do wykonania oprysku na trawniku przy rabatach używamy opryskiwacza z kołnierzem ochronnym lub osłaniamy sąsiadujące rośliny przed możliwością naniesienia oprysku na ich liście. Preparat przygotowujemy zgodnie z instrukcją, dodając najczęściej adjuwant – środek zmniejszający napięcie powierzchniowe. Dzięki niemu preparat lepiej będzie przylegał do rośliny. Jeśli nie mamy takiego adjuwanta, możemy go zastąpić zwykłym płynem do naczyń. Kilka kropel w zupełności wystarczy. Pamiętajmy, że po wykonaniu oprysku przez min. 6h godzin nie może padać deszcz – to samo tyczy się systemu nawadniania – należy go wyłączyć.

Ważne jest by co najmniej 3 dni przed i 3 dni po oprysku nie kosić trawy, dlatego że większa powierzchnia liści lepiej absorbuje preparat.

 

Rozpoznawanie chwastów atlas

Jeśli chcesz wiedzieć jakie chwasty rosną w Twoim ogrodzie zajrzyj do atlasu chwastów link tutaj.

oprysk na trawniku

Co można zrobić, by zabezpieczyć się przed chwastami?

 

Rabaty można zabezpieczyć ściółką

Ściółkowanie to doskonały sposób, by ograniczyć rozwój chwastów w ogrodzie. Odpowiednia warstwa ściółki ogranicza dostęp do światła, przez co chwasty żółkną i giną. Do ściółkowania nadaje się prawie wszystko, co naturalne: liście, kora, gałęzie, trociny, słoma, skoszona trawa itp. Należy pamiętać, by stworzyć odpowiednią warstwę – nie za cienko nie za grubo. Naturalny materiał ma to do siebie, że z czasem rozkłada się i należy go uzupełnić, jednak  ściółkowanie to i tak lepsze i przyjemniejsze zajęcie niż pielenie.

 


Do ściółkowania można użyć:

Mata – najczęściej stosowana w przy zakładaniu ogrodów. Agrotkanina lub agrowłóknina wykonane z polipropylenu doskonale chronią rabaty przed chwastami. Należy przytwierdzić ją do podłoża, by zapobiec podwiewaniu.

Kamień – trwały wypełniacz, utrzymuje wilgotność gleby, wiatr go nie wywiewa.

Kora – najbardziej ekologiczny materiał do ściółkowania, z czasem się rozkłada, przy silnym wietrze rozwiewa się po ogrodzie.

Zrębki – najlepsze będą z własnego ogrodu, pozyskane z rębaka do gałęzi.

Trawa – po każdym koszeniu można grubą warstwę rozsypać w rabatach.

Gazety – należy zwrócić uwagę na rodzaj barwników i papieru (nie kredowy).

Igliwie – doskonale nadaje się do ściółkowania, zakwasza podłoże.

Słoma, trociny – nadają się do ściółkowania np. pod truskawki. Należy lekko przysypać ziemia by watr nie poderwał.

gesty zywoplot zabezpiecza przed wnikaniem chwastow

 

 

Żywopłot lub cieniówka

Warto też zabezpieczyć ogród przed przenikaniem nasion chwastów. Jeśli twoja działka sąsiaduje z nieużytkami, można ją dodatkowo osłonić gęstym żywopłotem. Takie rozwiązanie pozwoli zatrzymać nasiona chwastów. Na gęsty żywopłot trzeba trochę poczekać, dlatego można zastosować cieniówkę. Cieniówkę montuje się bardzo szybko. Ten relatywnie tani i trwały sposób dodatkowo zabezpiecza  ogród przed chwastami.

cieniowka chroni przed chwastami

Druga strona medalu

 

Zanim jednak wytoczymy wojnę chwastom, to musimy pamiętać o tym, że nie wszystkie chwasty są złe i szkodliwe. Wiele z nich służy jako pokarm dla ptaków i owadów. W ogrodzie, w którym nie używamy chemii, śmiało możemy podawać mniszka lekarskiego, koniczynę, babkę świnkom morskim, chomikom, królikom i szynszylom. Wiele z tych chwastów są bogatym źródłem witamin i minerałów, mają doskonałe właściwości lecznicze. Z mniszka lekarskiego można robić wino i syrop na kaszel. Pokrzywa świetnie nadaje się na nawóz. Z chwastów w okresie wczesnowiosennym przygotowuje się sałatki, koktajle, surówki, masła ziołowe, pasty twarogowe i jajeczne. Do tego najlepiej nadaje się: babka lancetowata, bluszczyk kurdybanek, gwiazdnica, lebioda (komosa biała), podbiał, krwawnik, mniszek, pokrzywa, nawet stokrotka.

Kilka mleczy na ogrodzie to nie tragedia. Mniszek zielony i trawa zielona:Z doświadczenia wiem, że wrażliwość właścicieli na punkcie idealnego ogrodu z biegiem lat maleje.
Jednak nikomu nie jest do śmiechu, kiedy ich ilość przerasta ogród i ludzkie możliwości. Kieruj się zdroworozsądkowym podejściem, najpierw metody mechaniczne, ekologiczne a chemię zostaw na sam koniec.

 

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas” Florian Plit

Ogrody toruń 792773235