Pędraki w trawniku – jak rozpoznać i zwalczać?

Pędraki to największa zmora każdego właściciela ogrodu, są bezwzględne dla korzeni naszych roślin zwłaszcza trawnika ale również w uprawach warzyw i roślin ozdobnych. W Toruniu nie jeden ogród i nie jeden trawnik ma z tym poważy problem.

 

Jak wyglądają  pędraki?

Typowa larwa  pędraka jakiego można spotkać  pod trawnikiem jest zaokrąglona, nabita, pękata, koloru białego lub kremowego charakterystycznie zwinięta w literę „C”.  Ciemna twarda głowa,  trzy pary odnóży  i bardzo silny aparat gryzący. Larwy Chrabąszcza majowego i ogrodnicy niszczylistka są bardzo zbliżone do siebie.

pędraki ogrodnicy niszczylistka

Pędraki nie zimują bezpośrednio w darni trawnika lecz  w glebie poniżej linii  przemarzania. W kwietniu i maju możemy zaobserwować jak dorosłe osobniki wychodzą z ziemi  i  żywią się liśćmi drzew. Jest to 4-7 tygodniowy okres żeru zwany rójkowym.  W tym czasie dochodzi do zapłodnienia samic, które następnie zakopują się w ziemi i tam składają jaja, ok 20.

Po ok. 3 tygodniach wylęgają się larwy, odżywiają się rozkładającymi resztkami roślin.  W końcu czerwca lub w lipcu, po pierwszym linieniu,  ich apetyt rośnie i to znacznie, w trzecim roku rozwoju osiągają apogeum, zwłaszcza w maju i czerwcu. Czwarty rok jest rokiem przepoczwarczenia.

Infografika cyklu zycia chrabaszcza majowego

Cykl rozwojowy chrabąszcza majowego

Pędraki żerują wtedy krótko, następnie wchodzą do głębszych warstw gleby, sporządzają tam „kolebkę glebową” i przepoczwarczają się. Już w sierpniu z poczwarki wychodzi dorosły chrząszcz, który pozostaje w kolebce aż do wiosny.

Imago chrabąszcz

Owad doskonały


Jak rozpoznać, że mamy problem z pędrakami?

 • Na trawniku pojawiają się żółte plamy, pozornie przypomina to niedobór wody
 • Na podłożach lekkich kiedy masa korzeniowa zostaje zjedzona można wyczuć w trakcie chodzenia po trawniku, że ziemia jest miękka.
 • Zwiększona aktywność ptaków na trawniku, silnie rozkopują trawę, grzebiąc w niej w poszukiwaniu pędraków. To samo tyczy się innych zwierząt np. krety lub dziki.
 • Chwytając trawę nie stawia ona dużego oporu i z łatwością daje się oddzielić od podłoża, odchodzi małymi lub większymi kępkami, daje się zrolować jak dywan. Po zdjęciu darni widać pędraki na gorącym uczynku, jak bezkarnie zjadają nasz zielony trawnik.
 • Jeśli na powierzchni 1 m2 i głębokości ok 40 cm występuje więcej niż 10 pędraków to znaczy, że mamy poważny problem z trawnikiem.

 

zniszczona trawa przez pędraki

 

Zapobieganie –  kilka sposobów:

Lepiej zapobiegać niż leczyć to hasło jest uniwersalne i ma zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia również w ogrodzie. Jeśli przyjdzie nam założyć nowy trawnik o powierzchni  100m2 to nie będzie to wielki ubytek dla budżetu domowego co natomiast jeśli jest to  1000m2? Zabiegi zapobiegawcze wymagają czasu, systematyczności i pracy ale coś kosztem czegoś. Zatem co należy robić by nie otworzyć  „osiedlowej wytwórni pędraków u Kowalskiego”?

 • Areacja – w zależności od wielkości trawnika możemy ją wykonać widłami, nakładkami z kolcami na buty, w przypadku gdy mamy naprawdę duży trawnik użyć areatora mechanicznego. Nie tylko ograniczymy liczbę pędraków ale i również poprawimy warunki powietrzne gleby. Przed zabiegiem warto lekko podlać trawnik, sprawi to, że owady przeniosą się bliżej powierzchni.
 • Usuwamy chwasty z trawnika w szczególności perz, który pędraki bardzo lubią.
 • Przesiewanie kompostu. Przed użyciem kompostu warto go przesiać, po co rozsiewać pędraki po ogrodzie?
 • Siatka o drobnych oczkach. W czasie rójki rozkładamy siatkę o drobnych oczkach na trawniku by uniemożliwić składanie jaj samicom.
 • Warto nie tylko ze względu na problemy z pędrakami zainstalować kilka budek lęgowych i karmników w ogrodzie.
 • Może to i zabawne ale skuteczne i ekologiczne. W trakcie rójki intensywne naloty można zwalczać siatką na motyle lub wykonać siatkę – podbierak  na wzór wędkarskiego. Złapane owady mogą być doskonałą karmą dla ptaków.
 • Likwidowanie ugorów i nieużytków w pobliżu. Czytając o pędrakach natrafiłem na publikacje gdzie była wzmianka o tym, że stworzenia te uwielbiają nieużytki i ugory. Tak się składa, że trawniki w Toruniu przy ulicy Ugory  – bo tak właśnie nazywa się ta ulica, są mocno zaatakowane przez pędraki – przypadek 🙂 ?

zniszczony trawnik przez pędraki

W przypadku znalezienia pędraka wystarczy go zdusić, pęka jak owoce śnieguliczki:), jeśli ktoś nie ma sumienia wystarczy zostawić go na podstawku doniczki lub wrzucić do karmnika dla ptaków one zajmą się nim właściwie.

Kiedyś spotkałem się z praktyką pewnego ogrodnika amatora, który wpuszczał świadomie kreta do ogrodu, kret likwidował pędraka sztuka po sztuce. Po wykonaniu zadania wypraszał kreta z ogrodu… Co prawda trawnik odżył bo nie było pędraków, ale w zamian pojawiła się cała masa kopców.Pamiętajmy, że mimo wszystko w chwilach kryzysowych należy zachować zdrowy rozsądek.

 

Jak leczyć?

Jeśli już jesteś w tej przykrej sytuacji i ze smutkiem stwierdzasz, że masz dzikich lokatorów – nie czekaj! Musisz działać szybko i zdecydowanie! Oczywiście jeśli jest jeszcze co ratować…

Nie wnikając w szczegóły, najprościej, najlepiej wybrać Dursban .  W trzech słowach można ująć to tak: tani, wydajny, skuteczny. Dawka zalecana to  50ml preparatu/10l wody/100m2 trawnika. W teorii  dawka  wydaje się rozsądna jednak w praktyce  to 100ml roztworu do dyspozycji by rozprowadzić  na 1m2 nie zapominając o tym, że roztwór musi głęboko wniknąć w glebę.  W praktyce wygląda to tak, że roztwór robimy  mocniejszy obficie podlewamy trawnik  za pomocą konewki metr po metrze a po zakończonym zabiegu włączamy system nawadniania by preparat wniknął głęboko w glebę.  Po kilku  dniach sprawdzamy efekty.  Niestety Dursban ma jeden minus słabo działa na 

Dursban preparat na pedraki

Dursban

Pamiętaj! Jeśli uda Ci się zwalczyć pędraki za pomocą chemii to nie gwarantuje ona, że chrabąszcze na zawsze będą omijać twój trawnik szerokim łukiem. Dlatego nie zapominaj o regularnej pielęgnacji i  naturalnych sposobach ograniczenia rozwoju pędraków.